Forrás: Családi házak vízvezetéke
A családi házak építése előtt az álmodozás, hogy milyen is lesz majd új otthonunk, egészen addig tart, míg meg nem indul a tervezés konkrét és részletekbe menően precíz folyamata. Innentől kezdve szigorúan a szakmaiságé a főszerep, hiszen az épületet ellátó gáz-, elektromos- és vízvezeték rendszer kiépítésén nagyon sok múlhat a későbbiekben, alapvetően ezek határozzák meg leendő otthonunk élhetőségét. Egy megbízható szakember azonban a korszerű, biztonságos és energiatakarékos megoldásokat minden esetben összhangba tudja hozni a lakók komofortérzetével, esetleges speciális igényeivel vagy a ház különleges adottságaival.
Több tényező is meghatározza, hogy milyen vízvezeték rendszerre lesz szükség.
Elsősorban a vizes helyiségek számát, a várható átlagos vízfogyasztást kell figyelembe venni és természetesen azt, hogy közművesített vagy közműtől függetlenül működő rendszerről van-e szó. Ez utóbbi esetben bonyolítja a helyzetet, hogy külön kell megtalálni a legjobb víznyerési lehetőséget – ebben a környezetvédelmi szempontoknak megfelelően egyre nagyobb szerepet kap a fúrt kút mellett csapadék felhasználása is -, valamint gondoskodni kell a helyben történő szennyvíztisztítás megoldásáról is.
Mint az épületgépészet valamennyi ágában, a vízvezeték rendszerek kiépítésében is fejlődés következett be az elmúlt években. Míg évtizedekkel ezelőtt szinte kizárólag horganyzott acél és ólom csöveket alkalmaztak, addig napjainkban a műanyag és a réz vízvezetékcsöveket használják. Ezek megfelelnek a biztonsági és a környezetvédelmi szabványoknak is. Hogy melyiket válasszuk, abban a szakemberek véleményei ellentmondásosak. Bár a műanyagcsövek könnyebben szerelhetők, ellenállnak a víznek és jóval olcsóbbak, de tartósságuk miatt az épületgépészettel foglalkozó szakemberek többsége mégis az egymáshoz forrasztással rögzített rézcsövek alkalmazását részesíti előnyben. Aki hosszútávra tervez – egy családi ház esetében ez kiemelten fontos -, ne sajnáljon többet költeni az évtizedekig jól funkcionáló rézcsökvekre a vízvezetékhálózat kiépítése során.
A tervezéskor azt is tisztázni kell, hogy hol szeretnénk elhelyezni a vízvezetékeket, melyek a főmérőórától a zuhanyzóig, fürdőkádig, mosdóig, wc-ig haladnak. Több lehetőség közül is választhatunk, futhatnak a falakon kívül, a padlóban, a falhoronyban, de igény szerint akár az álmennyezetbe is be lehet őket építeni.
A tervezés fázisa tehát összetett feladat, ám a végére érve még mindig előttünk áll a neheze, vagyis a kivitelezés. A papíron lefektetett célokat meg is kell valósítani, ehhez pedig nem árt képzett szakembereket találnunk. Szerencsés esetben olyan vállalkozással van dolgunk, akik a tervezés, az engedélyeztetés és a vízvezetékhálózat kiépítésének fázisát is magukra vállalják. Így jóval nagyobb az esély, hogy a terveket megvalósulni lássuk, hiszen nem egymástól függetlenül dolgozó vállalkozókról van szó, ami a tapasztalatok szerint a legtöbb probléma forrása a kivitelezés során.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: