A válság igen komoly csapást jelentett az építőipar számára Európa szerte, Magyarországon persze még az átlagnál is súlyosabb eredményeket hozott. A gyorsan romló tendencia jó időre stagnálást eredményezett, 2013 novembere óta azonban fokozatos javulásról szólnak a szakmai híradások.
A tavalyi adatok elemzése még folyamatban van, azonban a 2012-ben mért adatokhoz képest 2013-ra igen jelentős változások történtek. Ma már a jogi tanácsadók jelentős része is nyugodt lélekkel ajánlja a bizonytalankodóknak, hogy amennyiben tervezik, teljes nyugalommal fogjanak építkezésbe, hiszen az ingatlanpiac lassan, de biztosan felfelé ível.
Az épületek esetében alapvetően két fő csoportról beszélhetünk: épületekről és úgynevezett egyéb építményekről. 2013-ban 27,9%-kal több épületet, valamint 11,7%-kal több egyéb építményt hoztak létre, mint 2012-ben. 2013 októberéig közel 10%.kal nőtt az építőipar termelése, ha minden adatot összesítünk, s ezek a számok igen komoly emelkedést mutatnak a 2014-es évre nézve is, ezt hamarosan láthatjuk.
Úgy tűnik tehát, hogy a válságból lassan, de biztos léptekkel kikászálódni látszik a hazai építőipar is, követve a nemzetközi folyamatokat, újra munkát biztosítva az ágazatban érdekelt cégeknek, s így több ezer magyar dolgozónak. Hazánkban ugyanis az építőipar jelenti a legnagyobb teret a munkaerőpiacon, egészen a segédmunkáktól kezdve a vezető mérnöki beosztásokig.
Ha mindezen tendencia a továbbiakban is pozitív irányban változik, jóval kevesebb olyan történettel találkozhatunk majd, melyeknek vége többnyire a pénzhiány okán félbemaradt építkezés, eredménye pedig számtalan omladozó, félkész, értékét napról napra veszítő ingatlan. A változás természetesen az ingatlanárakra is hatással lesz, elsősorban az eladók örömére, hiszen komoly mértékben növekedhet így a magyarországi épületek és építmények értéke. Továbbá az ingatlanjogban jártas ingatlan ügyvédek munkája is megszaporodhat,hiszen minden ügylethez értelemszerűen ingatlan adásvételi szerződés is kapcsolódik.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: