A tető általában egyidős a házzal, annak falazatával, ám mivel szerkezete fából van, így az hamarabb tönkremehet vagy az is előfordulhat, hogy valamilyen megrongálódás következtében válik elkerülhetetlenné egy tetőcsere. Az idő előtti elhasználódásban több minden játszhat szerepet. Ezek egyike a beázás, emiatt az idő előtti korhadás, de ok lehet a nagy vihar, szél vagy eső okozta károk, vagy gombásodás, rovarkárok is. Bármi is legyen az indok, van néhány teendőnk, mielőtt belevágunk.
Az engedélyek beszerzése előtt nem láthatunk hozzá a munkálatokhoz, így a hatóságok átfutási idejét, az engedélyeztetés időtartamát is célszerű bekalkulálnunk a tervezett időkeretbe.
Ha minden engedély a rendelkezésünkre áll, akkor nekiláthatunk a bontásnak, majd az építésnek. A bontás általában egyszerűbb feladat, hiszen ahhoz nem minden esetben szükséges a szaktudás, ám az új tető ácsolásához mindenképp vegyük igénybe a szakemberek (ács) segítségét. A bontás során felmerülhet néhány nem várt probléma, amivel jó, ha előzetesen kalkulálunk. Előfordulhat, hogy a tető megbontásakor darázsfészekre bukkanunk, ez majdnem minden esetben felmerül, főleg azoknál a házaknál, amelyeknek nem sűrűn használták a padlását.
A padlásnak persze más lakói is lehetnek, például ragadozók, amelyek szeretik a háborítatlan nyugodt helyeket, ahol megbújhatnak és ahonnan éjszakai portyázásukra indulhatnak (például nyest, görény, bagoly). Ezekkel nincs sok teendőnk, hiszen a helyüket háborgatva elpártolnak a tetőről, az új tetőt illetve padlásteret pedig vélhetően már nem fogják tudni belakni. Ugyanez a helyzet a megbúvó denevérekkel is, ha megbolygatjuk a helyüket, ők is továbbállnak majd.
A tető újraépítéséhez mindig új anyagokat használjunk, célszerű olyan faanyagot, amelyet kártevő elleni védelemmel is elláttak (szú, gombásodás, stb) valamint tűz ellen is védettek. A bontott anyagot nem célszerű újra felhasználni, még akkor sem, ha egy-két gerenda látszólag jó állapotban van, hiszen a tetőzetet hosszú távra cseréljük le, nem egy-két évre, a hosszú élettartam miatt pedig jobban járunk, ha új anyagokat használunk csak fel. A bontott anyagokban lehetnek olyan meghibásodások, amelyek szabad szemmel nem láthatók, de a fa szerkezetét nagymértékben rontják (pl. cincérek járatai).
Ha már a tetőt cseréljük, akkor ezzel egyidejűleg vizsgáljuk meg a kémény állapotát is, ha újra kell rakni, ne habozzunk azt is megcsinálni, így egy kalap alatt végzünk vele, és nem kell majd a későbbiekben megbontani az új tetőzetet. Ha a cserép jó állapotú volt a régi tetőn, azt újra felhasználhatjuk, ám aki valóban hosszú időtávban gondolkozik az inkább új tetőfedő anyagot választ. A tetőfedő anyagok ma már széles skálán mozognak, mind minőségüket, mind árukat tekintve, mindenki választhat az ízlésének és a pénztárcájának megfelelőt.
Ne feledkezzünk meg a padlás szigeteléséről sem, hiszen ezzel sokat spórolhatunk majd a fűtésszámlán!