Az alábbi írásunkban összeszedtünk néhány olyan szempontot, amire nem árt vigyázni, ha ingatlant vásárolunk, hiszen jogi téren létezik számtalan buktató, amire ha nem figyelünk, könnyen pórul járhatunk.
Adásvétel – nem is olyan egyszerű?
Azt gondolnánk, hogy nincs is egyszerűbb dolog, mint megvásárolni az adott ingatlant, ám az ingatlanjognak igenis vannak árnyoldalai is. Sokan úgy gondolják, nehezebb egy minden szempontból megfelelő lakást vagy családi házat kiválasztani, mint később nyélbe ütni annak megvételét. Pedig ez az állítás ma már nem állja meg a helyét.
Egy ingatlan ugyanis csak akkor tekinthető a mi tulajdonunknak, amint az erről szóló földhivatali határozat jogerőre emelkedik, nem pedig akkor, amikor aláírtuk az adásvételi szerződést, ahogy azt sokan gondolják. Ahhoz viszont, hogy ez megtörténjen, az adásvételi szerződés aláírása után, még számos dolog vár a felekre és a közreműködő ügyvédre is.
Amin bukhat vagy húzódhat…
Az egyik dolog, amire különösen figyelni kell az, ha bármelyik fél nem tud saját maga eljárni az ügyben, ezért meghatalmazást ad például a tulajdonostársának. Nem mindegy azonban, milyet. Az adásvételi szerződéshez és később a földhivatali bejegyzéshez sem elegendő, ha saját magunk írunk meghatalmazást, és azt még két tanú hitelesítésével is ellátjuk. Minden esetben szükséges ilyenkor az ügyvéd vagy közjegyző előtt adott meghatalmazás, amelyet az ügyvéd ellenjegyzett. Emellett a meghatalmazásban is szerepelnie kell az összes olyan, azonosításhoz szükséges adatnak, amely majd az adásvételi szerződésben is szerepelni fog.
Az adásvételi szerződésnél szintén figyelni kell arra (persze ez az ügyvéd feladata), hogy minden kötelezően feltüntetendő adatot szerepeltetnek-e a dokumentumban, mert ha csak egy valakinek marad ki egyetlen adata, az is késleltetheti ingatlantulajdonunk bejegyzését.
Szintén az ügyvédnek kell erre figyelni, de nekünk sem árt résen lenni, hogy a Földhivatal bejegyzéséhez meghatározott példányszámú eredetiben aláírt szerződésre van szükség, így ha akár csak eggyel kevesebb is készült, akkor újra össze kell majd jönniük eladóknak és vevőknek, hogy még egy példányt aláírjanak, és ez –valljuk be – nem kevés kellemetlenséggel jár, pláne, ha a felek messzebb laknak.
Az ingatlan adásvételek esetében nem csupán a szerződést szükséges a feleknek aláírniuk, hanem sok-sok más papírt is: az illetékfizetés miatt a NAV felé a bejelentő nyomtatványt, emellett bejegyzési engedélyt, ha részletfizetés történik (ezt az ügyvédnél letétbe helyezik), esetleg letéti szerződést, ha letét jön létre az ügyletben.
A szerződés elemeire, tartalmára is érdemes a legapróbb részletekbe menően odafigyelni. Ha hitelt veszünk fel a vételár kifizetésére, akkor a kölcsönt nyújtó bank megkövetelheti, hogy milyen részleteknek, szövegnek kell benne lennie a szerződésben, ellenkező esetben nem fog kölcsönt nyújtani. A jogszabályok is előírnak számos rendelkezést, amelyek nélkül az adásvételi szerződés hiányos vagy érvénytelen.
Érdemes még tudnunk azt is, hogy az ügyvéd költségét a vevő állja, így igyekezzünk felkeresni az általunk legjobbnak ítélt ügyvédet, és őt megbízni a szerződés megírásával. Ügyvédet itt is találhatunk: http://ugyvedipraxis.hu.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: