Nagyon sok családi házban és lakásban találkozunk még a házzal egy időben kialakított fürdőszobákkal, amelyek az akkori divat szerint lettek kialakítva. Az emberi igények és divatok azonban sokat változtak az 1970-es, 80-as évek óta, ideje lehet tehát felújítani és átalakítani a fürdőszobát! Adunk néhány tippet, hogy hogyan!
Akár gyökeres változtatásokkal is!
Ha családi házban vagy téglaépítésű lakásban élünk, akkor a fürdőszoba teljes átalakításában is gondolkodhatunk, míg panelházak esetében nehezebb a helyzetünk, ám ott is születhet sok kreatív megoldás, csak ötletesebbeknek kell lennünk. Ha teljes átalakításban gondolkodunk, akkor célszerű átgondolni a fürdőszoba jelenlegi kialakítását, és megtervezni, hogy van-e olyan terület, ahol változtatnánk, vagy marad minden a helyén. Előbbi esetben, tehát ha például áthelyezzük a fürdőkádat egy másik falra, vagy épp a mosógépnek szeretnénk beépített helyet kialakítani, akkor mindenképpen összetettebb feladattal állunk szemben, hiszen vízszerelésre is szükségünk lesz. Előfordulhat, hogy egy-egy csaptelep helye megváltozik, emiatt a szennyvízelvezetés változtatása is felmerül. Ezeket mind érdemes átgondolni és megtervezni, mielőtt bármibe belefognánk. A kivitelezőt is csak akkor érdemes árajánlatért felhívni, ha már pontosan tudjuk, mit hová szeretnénk.
Jó előre gondoljuk át azt is, hogy hová szeretnénk dugaljakat (konnektorok) elhelyezni, hiszen ezek helyét is csempézés előtt kell majd kialakítani, és jó, ha szem előtt tartjuk, hogy ma sokkal több áramfogyasztó van a fürdőszobában (is), mint abban az időben, amikor a házunk épült. Gondoljunk csak a mosógépre, hajszárítóra, hajvasalóra, hősugárzóra, és a sort még hosszan sorolhatnánk. Tervezéskor mindenképpen gondoljuk át a fényforrások helyeit és a lámpák típusait is. Nem mindegy, mennyire sötét a fürdőszobánk, hiszen ilyenkor több mesterséges fényre lesz szükségünk, mint ellenkező esetben. A központi megvilágítás mellett praktikus, ha a fürdőszobában több helyen vannak kiegészítő fényforrások is.
Ha mindezzel megvagyunk, akkor – miután minden helyet lemértünk a fürdőszobában – „megtámadhatjuk” a szanitereket és csempéket árusító üzleteket, és megvásárolhatjuk azokat. A színek és minták kiválasztása előtt érdemes szétnézni az interneten vagy lakberendezéssel foglalkozó magazinokban, hogy körvonalazódjon, mit szeretnénk majd látni a saját fürdőszobánkban. A magazinokban található lakásbemutatók jelentenek ebben igazán nagy segítséget, hiszen ott már kész fürdőszobákat láthatunk, nem csak egy-egy négyzetméternyi csempét, amiből még a legvizuálisabb alkatok is nehezen képzelik majd el a végeredményt.
Tervezés után jöhet a kivitelezés!
Ha már mindent alaposan megterveztünk és meg is vásároltuk a szükséges hozzávalókat, akkor jöhet a kivitelezés! Fürdőszoba esetében még azoknak is érdemes szakemberrel dolgoztatniuk, akik egyébként nem ijednek meg semmilyen munkától, hiszen a fürdőszoba aljzatának burkolása nem egyszerű feladat. Amennyiben úgy dönt, hogy szakemberrel dolgoztat, a folyamatos jelenlét és ellenőrzés itt sem árt. Ha a tulajdonos gyakran jelen van, akkor van ideje szólni, ha a munka nem az elgondolásai szerint alakul, és így még időben kijavítható a félreértés vagy a hiba.
Ha az építési, burkolási munkálatokkal készen vagyunk, akkor berendezhetjük a fürdőszobánkat. A berendezést illetően gyártathatunk saját tervezésű, az adott helyre pontosan illeszkedő pipereszekrénykéket, de választhatunk a készen kapható, hatalmas kínálatból is.
Ha mindezeket figyelembe vesszük a fürdőszoba felújításánál, akkor biztosak lehetünk benne, hogy a felfordulás, ami a felújítással jár, bőven megéri, hiszen így egy olyan fürdőszobát kapunk, amelyben évekig gyönyörködhetünk és még a lakásunk értékét is növeli.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: