Gipszkarton felhasználásával számos kőműves munkát lehet helyettesíteni, ilyen például a vakolás, éppen ezért a gipszkarton oldalfalakra történő belső ragasztását szárazvakolásnak is nevezik. A gipszkarton kitűnő eszköznek minősül azok számára, akik szeretnék igazán különlegessé és egyedivé tenni otthonukat különböző ívekkel, süllyesztett „kazettákkal”, falból kiálló kis polcokkal, de a hangulatos világítás kialakításában is hasznát vehetjük ennek a sokoldalúan felhasználható anyagnak.
Mielőtt azonban belekezdenénk a nagy átalakításba, érdemes egy vázlatos tervet készítenünk az elképzeléseinkről, így pontosan meg tudjuk majd állapítani, hogy hány darabra lesz szükségünk a különböző szerkezeti elemekből, valamint be kell szereznünk a gipszkarton-rendszer megvalósításához szükséges szerszámokat. Ha a lakás renoválásához gipszkartonokat akarunk használni, akkor többek között a következő elemeket és szerszámokat fogjuk felhasználni: UW, CW és egyéb profilok, vázelemek, popszegecsek, csavarok, gipszkarton lapok, rácsos háló, festék, hézagoló glett, fűrész, lemezolló, tapétavágó és pótpenge, gipszkarton gyalu, valamint csavarbehajtó gép.
Különösen házak esetében vehetjük nagy hasznát egy gipszkartonból készült álmennyezetnek, ezzel ugyanis tetszés szerint változtathatunk a beltér magasságán, így pénzt spórolhatunk meg már azáltal is, hogy csökkentjük a fűtendő légköbmétert. Különleges világítás kivitelezésére is használhatunk gipszkartont, amelynek segítségével még esztétikusabbá tehetjük a mennyezetet és az egész lakást.
Gipszkarton segítségével készíthető továbbá kazettás álmennyezet is, amely számtalan, különböző mintával ellátott formában kapható. Ennek a típusú mennyezetnek az a legnagyobb előnye, hogy alkalmazásuknak köszönhetően az utólagos berendezések beszerzése sem jelent majd gondot.
Gipszkarton felhasználásával beépített tetőteret is létrehozhatunk, amelyet tetszés szerint rendezhetünk be vendégszobának, dolgozószobának, fitness-teremnek vagy játszóháznak a gyerekeink számára.