A tél beköszöntével érezzük csak igazán, hogy mennyire szükségünk van a megfelelő és jól működő fűtőrendszerre.
Amint megérkezik az első számla is, arra is rájövünk, hogy emellett jó lenne, ha a fűtőrendszerünk gazdaságosan is működne. A kettő azonban nem könnyen hozható össze, mivel kevés olyan fűtőrendszer van, amely egyenletes meleget biztosít, és emellett a számlánk végösszege láttán sem kell szívrohamot kapnunk. A cirkó azonban egy ilyen berendezés. Viszont ezen felül egy elég igényes szerkezet is, amelynek az üzembe helyezése és később a cirkó karbantartása is körültekintést igényel.
A cirkó a hagyományos gázkazán egyik típusa, amely felszerelhető a falra, így kis helyen is elfér. A készülék gáz égetésével melegíti fel a benne keringő vizet, mely egy szivattyú segítségével jut el a fűtőtestekbe. Természetesen ennek is több típusa létezik. Pontosabban két alapvető fajtáról beszélhetünk úgy, mint a csak fűtő funkciót ellátó cirkó és a kombi cirkó, amely a fűtésen felül a víz melegítését is ellátja. Ez utóbbi mára már sokkal népszerűbb, hiszen használatával további összegeket spórolhatunk meg a bojler kiiktatása által.
A felosztást tovább folytathatjuk azáltal, hogy nyílt vagy zárt égésű rendszerrel rendelkezik-e. Ezen múlik ugyanis az, hogy az égéstermék hol távozik. Ez alapján megkülönböztetünk kéményes elvezetést és parapetes megoldást. A kéményes elvezetés egyértelműen a kéményt használja az égéstermék eltávolítására. A parapetes megoldásnál azonban zárt rendszerről beszélhetünk, ahol az égéshez szükséges oxigént egy falba épített berendezésen keresztül kapja a kazánunk.
Ha még most gondolkozunk azon, hogy egy ilyen rendszert építtetünk be, akkor ne feltételezzük azt, hogy annak eldöntése, hogy kéményes vagy parapetes megoldást választunk-e, a mi döntésünk lehet. Ennek is pontos előírásai vannak, melynek során felmérik a lakásunkat, és meghatározzák, hogy a körülményekhez képest melyik lenne a legjobb megoldás.
A cirkónak számos előnye létezik.
Különösen hasznos lehet egy kisebb lakásban, ahol nem szeretnénk túl sok helyet elfoglalni a fűtőtestekkel, ugyanis a fali gázkazán igen kevés helyet foglal, és többféle fűtőtest is rákapcsolható. Akár padló- vagy szegélyfűtés is kialakítható vele. Ezen felül pedig, ahogy már említettük is, a cirkó üzemeltetése rendkívül költséghatékony. Nem elhanyagolható körülmény az sem, hogy a zajszintje igen alacsony, és egyenletes meleget biztosít a lakás minden pontjában. Továbbá ez az egyik legbiztonságosabb fűtési rendszer.
Mindezek ellenére természetesen hátrányokkal is rendelkezik. Egyik legnagyobb hátránya pedig az üzembe helyezésének a költsége. Mert bár a használata valóban pénzösszegek megtakarítását jelenti, de a beszerelésére előtte ugyancsak nagy összeget kell megspórolnunk. Ha úgy döntünk, hogy egy ilyen rendszert szeretnénk, akkor számos mesteremberrel kell kapcsolatba lépnünk. Fel kell méretnünk hozzá a lakásunkat, kéményseprőt kell fogadnunk a kéményünk megvizsgálására, és ha szükséges, a bélelésére. Ezután gáztervet kell készíttetnünk, mely aztán tervfelülvizsgálatot igényel. Csak ezek után lehet a rendszert beépíttetni, majd azt újra engedélyeztetni a Gázműveknél. Ezután pedig még egy szakember elvégzi a végső beállításokat. Ezek közül pedig az összes lépés kiadást és kiadást jelent.
Ezen felül minden évben el kell végezni a karbantartást, hiszen ez kell ahhoz, hogy a fűtőrendszerünk hosszú ideig jól működjön, ezen felül pedig életet is menthet, hiszen a gáz akkor sem játék, ha biztonságosan lett beépítve lakásunkba. Természetesen ezt a karbantartást is szerelő kell, hogy végezze, nekünk nem ajánlatos belenyúlnunk a rendszerbe, még meghibásodás esetén sem. Ebből kiindulva, ha bármilyen problémát észlelünk, akár víz folyik a rendszerből, dugulás történt, kilyukadt a kazán, minden esetben szakemberhez kell fordulnunk.
Amit mi tehetünk az a karbantartás rendszeres elvégeztetése. Ezen felül pedig igyekezzünk a hőmérsékletet 60-65 C fok alatt tartani, hiszen ettől melegebben tartva csökkenhet kazánunk élettartama. Saját biztonságunk érdekében pedig szellőztessünk rendszeresen és szerezzünk be egy CO érzékelőt! Ha így teszünk, mi is sokáig biztonságban használhatjuk fűtőrendszerünket.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: