Vegyünk másikat vagy újítsuk fel?
A családi otthonteremtési kedvezmény támogatási formáinak bevezetése új lehetőséget teremt a családok számára, a támogatási összegek és feltételek esetében érdemes elgondolkodni azon, hogy mi éri meg jobban? Meglévő lakásunkat felújítani vagy egy másikat vásárolni, esetleg újat építeni, vásárolni vagy kibővíteni a jelenlegit? A számításokat mindenki elvégezheti saját maga, mindenki a saját helyzete szerint. Lássunk néhány példát!
Mikor éri meg újat vásárolni?
A Csok legnagyobb támogatási kerete a 10 millió forint vissza nem térítendő támogatás, mely három gyermek esetén új lakás vásárlására vagy építésére fordítható. Ehhez kedvezményesen lehet még újabb 10 millió forint hitelt is felvenni. Ez a lehetőség azoknak a családoknak kedvező, akiknek már megszületett a három vagy több gyermekük, esetleg a közeljövőben várják a harmadikat, hiszen így kockázatot a gyermekszámmal nem vállalnak. Ha a hitelt nem vagy csak minimális összeget szeretnének felvenni, akkor jó, ha rendelkeznek lakástulajdonnal, amelynek az árából és a támogatási összegből ki tudnak hozni egy új lakást. Elsősorban vidéki ingatlanban szerencsés, ha gondolkodnak, hiszen itt a telkekhez jóval alacsonyabb áron lehet hozzájutni.
Felújítsuk vagy vásároljunk másikat?
Amennyiben a bővítésre is van lehetőség a jelenlegi házunk esetében, úgy mérjük fel, hogy egy szoba megépítése vagy a tetőtér beépítése mennyivel terhelné meg a család költségvetését, figyelembe véve a csok-os támogatási összeget is. Lehetséges, hogy ezzel a megoldással járunk a legjobban, hiszen így a korábban együtt lakó gyerekeknek lesz saját szobája, és szeretett otthonunktól sem kell megválnunk. Bárhogyan döntsünk is, vegyük figyelembe az összes elérhető lehetőséget, hiszen nem biztos, hogy a legegyszerűbb megoldással járunk a legjobban.
Az új lakások építésére vagy vásárlására felvehető támogatási összegek igénybevételére az év eleje óta nagy az érdeklődés, de a támogatást és a hitelek felvételét az emberek egyelőre csak csekély számban igénylik. Ennek oka egyrészt a kivárás, hiszen még bármikor módosíthat a kormány a jogszabályon, másrészt az új lakások hiánya. Az építőipar ugyanis nem volt felkészülve az új lakások iránti igény megnövekedésére, így a piacon jelenleg nincs elegendő új építésű ingatlan a potenciális vásárlók számára.