Lakásfelújítás, lakberendezés

Fókuszban: a dugulás

dugulás3Ami eldugulhat, az előbb-utóbb el is dugul, hogy a népszerű mondást ekképpen idézzük. Tény, hogy a fürdőszobában vagy a konyhai mosogatónál előbb-utóbb mindenki találkozik a dugulás problémájával. Írásunkban körbejárjuk, hogyan kerülhető el a csövek dugulása, illetve mit tehetünk házilag, ha a probléma már bekövetkezett.

Meglehetősen gyakori probléma

Talán csak kevés olyan ember akad, aki még nem találkozott eldugult lefolyócsövekkel vagy eldugult WC-vel, a legtöbben szembesültünk már e problémával. A leggyakoribb dugulási okok: a hajszálak, szappan, és fogkrémmaradékok felgyülemlenek a lefolyónál, és később megakadályozzák a lefolyó víz útját. A mosogatónál elsősorban a zsíros szennyeződések és az ételmaradékok azok, amelyek problémát tudnak okozni. A WC-ben is komoly gondokat okozhat a dugulás, bár itt elsősorban az oda nem illő dolgok okozhatják a dugulást, ha rendeltetésszerűen használjuk, akkor nem jelentkezhet ez a gond.

A legtöbb dugulás tehát közvetlenül a lefolyónál jön létre, amit a legtöbbször saját kezűleg is el tudunk hárítani, ha a lefolyót szétcsavarozzuk és kiszedjük a dugulást okozó szennyeződéseket. Előfordulnak azonban olyan esetek is, amikor a dugulás mélyebben, a szifonnál vagy még mélyebben a csövek hajlatainál következik be, amelyet már nem tudunk házilag eltávolítani. Ilyenkor lehet szükség a duguláselhárítást profin végző szakemberek kihívására, akik speciális eszközükkel olyan helyekre is eljutnak, ahová mi, laikusként soha.

dugulás2Még ebben az esetben is előfordulhat, hogy a dugulás nem szűnik meg, és elhárítására bontásra lesz szükség, hogy az érintett csőszakaszt megközelítsük, és adott esetben kicseréljük. A csöveknél kialakult dugulás egyébként nem gyakori probléma, csupán abban az esetben fordulhat elő, ha vízszereléskor nem megfelelő átmérőjű csöveket helyeztek a falba, vagy nem jól illesztették össze azokat. Ebben az esetben viszont jobb kicserélni a szűk csöveket, hiszen ellenkező esetben folyamatos dugulásokra kell számítanunk.

Mit tehetünk házilag dugulás ellen?

Mint sok minden másnál is, a dugulásnál is a legfontosabb a megelőzés, vagyis megakadályozni a szennyeződések bejutását a lefolyóba. Ehhez ma már rendelkezésre állnak különböző műanyag szűrők, amelyeket a lefolyóhoz helyezve összegyűjti a szennyeződéseket, így azok nem jutnak be a lefolyóba. A víz lefolyása után pedig kiüríthetjük a szűrőt a szemetesbe vagy a WC kagylóba, ahol nem okoz problémát.

Hasznos megelőzési praktika az is, ha havonta-kéthavonta forró vizet öntünk a lefolyóba, mely segít eltávolítani a zsíros szennyeződéseket (elsősorban a mosogató esetében áll fent ez a probléma), lemossa a szennyeződéseket a csövek faláról. Természetesen ezt csak azon berendezések, csövek esetében alkalmazzuk, melyek nem érzékenyek a hirtelen érkező forró vízre, és nem repednek szét a meleg víz hatására.

A dugulás elhárítására használhatunk még szódabikarbónát is, mely hatásos, egyben olcsó szer a probléma megszüntetésére. Ha szódabikarbónával kezeljük a dugulást, fontos, hogy hagyjunk időt a szernek, egy éjszaka állás után öblítsük csak le meleg vízzel. A szódabikarbóna mellett az ecet is hatásos szer, hiszen oldja a vízkövet, ha pedig együtt használjuk e két szert, még hatásosabb oldószert kapunk!

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!