A költöztetés persze csak a kisebbik probléma, ugyanis a bútorok és egyéb ingóságok helyszínre szállítása után még számos teendőnk akad. Nézzünk néhány szempontot a felújítás sorrendjéről, illetve azokról a feladatokról – az első lépések megtételétől az új zár felszerelésig – amelyet költözéskor nem szabad figyelmen kívül hagynunk.
Jó állapotú használt lakás vagy ház vásárlása után előállhat az a helyzet, hogy nincs szükség komolyabb festéssel, burkolással, új bútor vásárlásával, esetleg átalakítással is járó felújításra újdonsült lakókörnyezetünkben. A beköltözés előtt ilyen esetben sem spórolhatunk meg ugyanakkor néhány fontos teendőt. A bútorok helyére tologatása előtt minden esetben nézzük át a lakást és figyeljünk fel a „rejtett” hibákra. Előfordulhat ugyanis, hogy régi beázást, esetleg festékhibát takart el az előző háztulajdonos padlószőnyegével, vagy bútorával.
Első dolgunk legyen az alapos takarítás, amely főként a fürdőszoba kádjának, a zuhanytálca, illetve a fürdőszoba mosdókagylójának alapos fertőtlenítését, a padlók feltakarítását valamint a konyhai mosogató és a hozzá tartozó gáztűzhely tisztítását jelenti. A tisztálkodás és a főzés feltételeinek megteremtésével, valamint a szobák bútorainak elrendezésével beköltözhetünk, esetleg a felmerülő kisebb javításokra is még sort keríthetünk. Jó állapotú használt lakás vagy ház vásárlásakor érdemes minden esetben egy olyan átadás-átvétel is, amely tartalmazza a gázóra, villanyóra és a vízóra átadáskor rögzítendő aktuális állását.
A maximális nyugalom érdekében érdemes igénybe vennünk tehát egy olyan zárszerviz szolgáltatását, amely segítségünkre lehet az optimális biztonságot nyújtó zártípus kiválasztásában, valamint a bonyolultabb konstrukciók megvásárlása esetén a zárak össze-és felszerelésében.
Felújításra vagy átalakításra szoruló lakásba költözés előtt időt és nem kevés pénzt spórolhatunk meg már azzal is, ha igényeink figyelembevételével részletesen megtervezzünk a renoválás lépéseit. A volumen és a sorrend persze mindig függ az anyagi háttértől, ám az ésszerű sorrend megtervezésének hiánya csak a kiadásainkat fogja növelni.
Első és talán legfontosabb lépés a különféle vezetékrendszerek – a terhelésnövekedésnek kitett elektromos vezetékek, a vízhálózat és a fűtésrendszer – állapotának felmérése. A vezetékek évtizedekkel ezelőtt kisebb terhelésre lettek kialakítva, így az esetek többségében cserére szorulnak. Ugyanilyen fontos a régi vízcsövek állapotának felülvizsgálata, ahol szintén fokozott lehet a csőrepedés kialakulásának veszélye. Mivel ezek a cserék általában a falak részleges bontásával járnak, a munkálatokat az elsők között kell megvalósítanunk.
A helykihasználás szempontjai napjainkban egyre több családi házban a válaszfalak kibontását eredményezi. A falbontás lehetőségei persze korlátozottak, hiszen a főfalak nem bonthatók. Jóllehet nagyobb horderejű beruházás, ám érdemes a régi nyílászárók – mindenekelőtt ablakok – cseréjét is megfontolnunk. Az ablakcsere sok esetben kőművesmunkával is jár így ajánlatos a falak vakolatának javítása és a festés előtt kiviteleznünk.
A falak rendbetételét és festését a nyílászárók felületi kezelése, majd a padló rendbetétele követi. Általában a tölgyfa vagy egyéb fa alapanyagból gyártott régi parketták felcsiszolhatók és lakkozással teljesen újjá varázsolhatók. Igényes felújításnál nem spórolhatjuk meg a könnyen takarítható és tartós hidegburkolók, illetve a jó minőségű laminált padlóburkolatok lerakását sem.