A barkácsolás olyan hobbi, amellyel napjainkban az emberek milliói töltik el a szabadidejüket.
Egy jó szakmai útmutató segítségével – és persze egy kis kézügyességgel nemcsak kisebb javításokat végezhetünk el lakásunkon, hanem gyakran bámulatos eredménnyel újíthatjuk meg és szépíthetjük otthonunkat.
Ugyanez áll lakásunk vonatkozó helyiségében a padlózat felújítására is, igaz ehhez nem elég a megfelelő szerszám, alapanyag és lelkesedés. Fából készült padlózatunk, parkettázott járófelületeink esetén bizony szakmai ismeretekkel is rendelkeznünk kell. Utóbbi fokozottan igaz a modern korunk környezetvédelmi szempontjait is szem előtt tartó bambusz parketta alkalmazásánál.
A legjobb hazai könyvesboltokban könnyűszerrel hozzájuthatunk azokhoz a barkácsolási szakkönyvekhez, amelyek rengeteg szakmai tanáccsal segíthetik munkánkat. Közülük talán minden lakásfelújító haszonnal forgathatja Molnár Sándor és Várkonyi Gábor Nagy parkettakönyv – Parketták fapadlók típusai című kézikönyvét, amely kiváló támpontokkal szolgál a bambusz parketta lerakását tervező lakásfelújítók számára is.
A bambusz parketta olyan természetes anyag, amely egyfelől mentes a műanyagoktól, másrészt gyártása és az alapanyag kitermelése Földünk erdőállományára is tekintettel van. Elég arra gondolnunk, hogy a bambusz rendkívül gyorsan nő, hiszen 5 év leforgása alatt képes olyan méretűre növekedni, amelyből már kinyerhető a parkettákhoz szükséges alapanyag. Laikusként azt gondolhatnánk, hogy a bambusz parketta elsősorban a keményfa parketták közé sorolható, pedig a bambuszt, mint alapanyagot a fűfélék családjába kategorizálja a tudomány.
A bambusz keménységéhez képest igen rugalmas alapanyag, ráadásul rendelkezik azzal az előnyös tulajdonsággal, hogy a magas hőmérsékletnek és az ingadozó páratartalom által előidézett körülményeknek is egyaránt ellenáll. Utóbbi tulajdonság érdekes megvilágításba kerül a klímaváltozással fenyegetett éghajlatunk ismeretében. A szakértők szerint akár 60-65%-os páratartalommal is számolnunk kell a jövőben! A bambusz parketta rendkívül jól ellenáll a fában élő rovarok és más fakárosítók kártételeinek is.
Jóllehet a bambusz parkettát természetes hatása és esztétikus megjelenése emeli ki a padlóburkolatok közül, a kemény lombos fából – például tölgyből – készült parkettákhoz hasonlóan a bambusz parketta is színezhető, pácolható, felületkezelése számos más módon kivitelezhető. Bár a drágább alapanyagok közé tartozik, a lakásukban alkalmazók közül előnyös tulajdonságainak köszönhetően eddig nem csalódtak benne.
Bambusz parketták és típusaik madártávlatból…
A hazai viszonylatban kifejezetten kedvelt horizontális bambusz parketta előállítása az egyes bambuszlécek vízszintes egymásra préselésével történik, melynek köszönhetően a padló mintázata természetesebbnek hat. Az ilyen bambusz parketták nem képeznek homogén felületet, így ez a parkettatípus áll talán legközelebb a nyersfa erezetéhez, mintázatához.
A vertikális bambusz parketta előállításakor ellenben már az egyes bambusz lécek egymás mellé helyezve préselődnek össze egy speciális eljárás során, melynek köszönhetően nemcsak sűrűbb harántcsíkozás fut végig a felületen, de padlózatunk sokkal egységesebb is lesz.
A fonott bambusz parketta első ránézésre küllemét tekintve szinte alig tér el a fenti eljárásokkal készülő bambuszparkettáktól. Szerkezetileg ellenben jóval keményebbek és kopásállóbbak, kiváló ellenállóságot tanúsítva ezzel a nedvességnek és a nagy páratartalomnak.
Bár a bambusz parketta nem a kifejezetten olcsó padlóburkolatok közé tartozik, a természetes alapú és mintázatú padlózatban gondolkodó környezettudatos lakásfelújítóknak minden szempontból ideális alapanyag lehet.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: