Lakásfelújítás, lakberendezés

Hogyan adjuk el ingatlanunkat?

Az idei év legfrissebb statisztikai adatai és előrejelzései szerint a lakáspiaci forgalom nemcsak növekedett az elmúlt évben, de az ingatlanpiac további élénkülése várható és nem kizárólag a fővárosban.

Otthonunk „piacra dobása” egyáltalán nem stresszmentes folyamat, főleg az olyan ember számára, aki nem rendelkeznek gyakorlattal az ingatlaneladásban. Nemcsak arról van szó, hogy az otthonunk egy ideig idegen szemlélődők átjáró házává válik, lakásunknak nemcsak mindig bemutatásra képes állapotban kell lennie, de meg kell barátkoznunk az alkudozás fárasztó folyamataival, a számos kudarc utáni levert hangulattal.

Cikkünkben azokat a tanácsokat, ötleteket és praktikákat vettük sorra, amelyeket mindenkinek érdemes megfontolni mielőtt lakóingatlanának eladásába kezd.

Ingatlanközvetítővel vagy nélküle?

Miután elszántuk magunkat lakásunk vagy kertes családi házunk értékesítésére, az első két kérdésre azonnal felelnünk kell. Egyrészt azt kell eldöntenünk, hogy ingatlanközvetítő segítségével szeretnénk-e eladni ingatlanunkat, vagy saját magunk fogunk az értékesítésbe ingatlanhirdető portálok segítségével. Meg kell jelölnünk továbbá a lakásunk értékesítési árát is.

A témával foglalkozó szakértők rendszerint felhívják a figyelmet arra, hogy az ingatlanközvetítővel való értékesítésnek előnyei és a hátrányai is vannak. Kétségtelen, hogy az ingatlanközvetítőhöz fordulás elleni egyik leghangsúlyosabb ellenérv mindenekelőtt az 1-4% közötti közvetítési díj. Ezzel együtt is kijelenthető: érdemes megfontolnunk a közvetítői segítséget, mert szakértő bevonásával sok esetben egyébként előre nem látható kellemetlenségektől óvhatjuk meg magunkat.

Egyedül vágunk bele? Ezekre figyeljünk!

A tavaszi és a nyári hónapok az év azon periódusai, amelyek tipikusan a legalkalmasabbak az ingatlanértékesítéshez. Hátrány viszont, hogy ilyenkor nagyságrendekkel több eladó ingatlan van. A kiemelten fontos lépések egyike tehát a jó árazás. Bár minden lakástulajdonos a lehető legmagasabb összegért akar megválni ingatlanától, nem árt végiggondolnunk, hogy valóban ér-e annyit a piacon lakásunk. Azt sem árt észben tartanunk, hogy a meghirdetett irányáron nagy valószínűséggel nem fog elkelni az ingatlan. Az alkunál ne tévesszük szem elől az esetlegesen meglévő más érdeklődők tényét, a készpénzben fizető vevőt és a csak hitelben fizető ügyfelek kondícióit sem.

A hirdetésfeladás és buktatói

Az ingatlanközvetítők szerint az érdeklődők nagyobb eséllyel néznek meg egy ingatlant, ha annak hirdetése sok képet tartalmaz. Szimplán fotókat készíteni az ingatlanról ellenben kevés, hiszen jó érzékkel ki is kell választanunk azokat, amelyekkel a legjobban be tudjuk mutatni lakásunkat, házunkat. Az ingatlanon lévő esetleges hibák tompítása, előnyeinek kiemelése elsődleges szempont. Szintén növeli a konkrét érdeklődők számát, ha a hirdetés a jó fényképfelvételek mellett alaprajzot is tartalmaz.

Személytelenítsünk!

A hirdetési oldalra feltöltött fotókon minden esetben kerüljük azokat a jeleneteket, amelyek személyes és családi életünk apró mozzanatairól árulkodnak. Ezek ugyanis az érdeklődők számára lehetnek szimpatikusak, de erősen unszimpatikusak is. Az ingatlanok iránt érdeklődők többsége számára a hirdetést nem teszi vonzóvá, amikor a lakásunk belső tereiről készült képekről a személyes használati tárgyak vagy éppen tisztálkodó eszközök köszönnek vissza.  Azon túl, hogy ezek a jelenetek nem esztétikusak, erőteljesen gátolják a vevő személyes kötődésének kialakulását is.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!