Lakásfelújítás, lakberendezés

Telepítsünk napelemet!

Hazánkban is egyre népszerűbbek a napelemes rendszerek, ami nem véletlen, hiszen egyre elérhetőbb áron kínálják az olcsó (ingyenes) villamos energiát. A rendszer kiépítése néhány éven belül megtérül, ám nem mindegy, milyet és hová telepítünk. Körbejárjuk a témát.

Öt évvel ezelőtt Magyarországon kb. 1.000 kiépített napelem-rendszer működött, azóta számuk jelentősen megszaporodott. Az intézményeken kívül a lakosság is egyre jobban felismerte, hogy a drága hálózati villamos energiát célszerű kiváltani olcsóbb, alternatív energiaforrásokkal, így, mivel hazánkban sok a napsütés órák száma, kézenfekvő megoldást jelentenek a napelemek. A napelemekre való átállás ugyan megkövetel némi beruházást, ám ennek megtérülési ideje töredéke a hasznos élettartamuknak.

Napelem-típusok

Jelenleg többféle napelem-típus közül választhatunk, a leggyakrabban alkalmazott a monokristályos, polikristályos, amorf és vékonyfilm-rétegű napelemek. A legnagyobb mennyiségű energiát a kristályos napelemekkel állíthatjuk elő, így érdemes ezek közül választanunk. Legolcsóbbak az amorf napelemek, ám ezek hatásfoka is alacsonyabb, mint a kicsit magasabb árfekvésű kristályos napelemeké, ám ez utóbbiak jóval hatékonyabbak is. A mono- és polikristályos napelemek emellett könnyen szerelhetők, időjárásállók és tisztításuk is egyszerűbb. A folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően természetesen más típusú rendszereket is kifejlesztettek, de a gyakorlatban jelenleg ezek a legelterjedtebbek.

Érdemes még említést tenni a szigetüzemű napelemes rendszerekről, melyeket abban az esetben telepítenek, ha nincs a közelben hálózatos villamos energia, vagy arra csak nagy költségek árán lehetne csak csatlakozni, tipikusan ilyenek a tanyák vagy a külterületen álló házak, gazdasági épületek. Fontos tudni, hogy mivel ebben az esetben nincs a hálózattal kapcsolata a rendszernek, csak annyi energiát tudunk felhasználni, amennyit a napelemek megtermelnek. A megtermelt energiát akkumulátorok segítségével tárolják. (Akit bővebben érdekelnek a szigetüzemű napelemes rendszerek, azok itt tudnak tájékozódni).

Számoljunk megtérülést!

Mielőtt bárki belevágna a napelemek telepítésébe, érdemes számításokat végezni, hogy az adott háztartásnak mennyi villamos energiára van szüksége, azt mennyi napelem képes biztosítani, mennyibe kerül a beruházás és mennyi idő alatt térül meg a befektetés.

Olyan rendszert tervezzünk, amely biztosítja egész éves energiaellátásunkat. Egy 4-5 tagú család esetén például a napi energiaigény kb. 12 kW, amely egész évre vetítve 4.380 kWh.

Egy napelem (persze típustól, fajtától, mérettől függően) évente kb. 1.200-1.300 kWh áramot termel, ebből következően mintegy 3,5 kW-os napelem-rendszerre van szükségünk, ami nagyjából 22,4 négyzetméternyi tetőfelületnyi napelemet igényel (4*4 db 250 W-os napelem*3,5*1,6 négyzetméter).

Nem mindegy természetesen, hogy hová helyezzük el a napelemeket, elengedhetetlen a déli tájolású tető, a legjobb, ha 35-40 fokos dőlésszögű (más tájolású és más dőlésszögű tetőre is telepíthető, de ekkor romlik a hatásfoka a rendszernek).

Címkék:

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!