Lakásfelújítás, lakberendezés

A faépítészet történelme Magyarországon

Faepiteszet-acsTekintsük át most közösen, hogy a faépítészet milyen fejlődésen ment keresztül Magyarországon. A faházakat szerkezetük alapján különböztetjük meg. Faváz, cölöpváz, talpas váz, boronafalas faházak.

A favázszerkezetű házak a neolitikumban is ismertek voltak. A középkorban terjedtek el Európában és az ekkor még egyszintes favázak után a többszintes építkezés, azaz a „Fachwerk”-es is elterjedt. Földbe ásott cölöpváz és az oszlopok közé illesztett talpgerendás építkezésről már az Árpád korban is hallottak. A régi időkben az árvíz sújtotta területen terjedt el leginkább a cölöpökre való építkezés. Az áradások után a cölöpöket minden alkalommal újra sározták, azaz benedvesítették, és ha kiszáradt a ház, akkor újra lakható volt. Ma Magyarországon a földbe ásott oszlopokra illetve az ágasokra támaszkodó favázas épületek ismertek.

A cölöpvázas szerkezeteket földbe ásták és az épületeket talpgerendák nélkül készítették el. A falak csatlakozását úgy oldották meg, hogy ágasokat ástak le ezeken a pontokon. az ágasokra kerültek a koszorúgerendák és erre fektették le a födémgerendákat. A gerendák csatlakozási pontjait például vesszőfonással töltötték ki és sárral is betapasztották.

A talpas vázszerkezet talpgerendákra fektették. Az oszlopokat ugyanúgy helyezték el mint a cölöpvázas szerkezeteknél, de itt már ferde támaszt használtak. Itt már komoly szakmai tudás kellett az építéshez, hiszen a gerendákat lapolással és csapolással illesztették össze az ácsok. Az épületvázat ugyanúgy vesszőfonással és sárral töltötték ki.

A boronafalas faházak építése nagyon régi múltra tekint vissza. Magyarországon csak a honfoglalás előtti évszázadokban kezdték el alkalmazni. Az Árpád-korban a földváraikat már boronafalakkal vették körbe. A középkorban már egyre elterjedtebb építési móddá vált és sűrűn alkalmazták ezt a technikát házak építésénél is. A XX. században bekövetkezett technikai fejlődés véget vetett a boronafal fénykorának, de azért még a felvidék egyes részein megtalálhatóak az ilyen építmények is.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!