Lakásfelújítás, lakberendezés

Otthonod az egészségedre is hat…

…nem mindegy tehát, hogyan újítasz föl és hogyan rendezed be a lakásodat! Mindamellett, hogy szeretnéd ízlésesen és harmonikusan berendezni a lakásodat, amely tükrözi egyéniségedet, nem árt arra sem odafigyelned, hogy egészségedet is előtérbe helyezd. Mindezeket pedig a következőképpen hozhatod „tető alá”:

Egészséges élettér minden helyiségben

Egészségünk a legdrágább kincsünk, ezért minden tevékenységünk során érdemes azt szem előtt tartani, így van ez az otthonunk kialakításakor is. Akár építkezünk, akár használt lakást vásárolunk, legyen előttünk az egészséges élettér kialakításának lehetősége is: lakásunkban legyen elegendő fény, amely télen is vidámabbá teszi a helyiségeket és lehetőleg legyen elegendő tér, amely a szabadság érzetét kelti bennünk mindennap!

A konyhában hajlamosak vagyunk például sokkal több tárgyat felhalmozni, mint amennyire valóban szükségünk van, pedig ezek nem csak a zsúfoltság látszatát keltik, hanem tőlünk is sok energiát vesznek el.
Ugyanígy a hálószobában is nagyon fontos a rendezettség és a szellősség, így sokkal nyugodtabban alszunk. Hálószobának célszerű azt a helyiséget kinevezni, amelyik a leghűvösebb (egészségesebb pár fokkal hűvösebb levegőjű szobában aludni, mint amit nappal kívánnánk) és egyedül ennél a helyiségnél nem hátrány, ha sötétebb, mint a lakás többi része. Tehát nyugodtan válasszunk olyan szobát hálónak, amely északra néz, vagy amelyik kicsi ablakfelülettel rendelkezik. Szintén elengedhetetlen, hogy a háló legyen a legcsendesebb része a lakásnak, próbáljunk erre is ügyelni a kialakításnál. A nyugodt pihenést akkor biztosíthatjuk magunk számára, ha nem teszünk a hálószobába olyan „ingerlő” tárgyakat, amelyek este káros hatással vannak idegrendszerünkre: televíziót, laptopot, számítógépet. Ami viszont segíthet a pihenésben, azok bizonyos szobanövények, mint a szobai szanszeviéria, aloe vera, vitorlavirág vagy a csüngő csokrosinda.

A nappalit általában úgy rendezzük be, hogy központi helyre kerül a televízió, vele szemben pedig valamilyen ülőgarnitúra. Ez a kényelménél fogva hosszas ülésre késztet minket, és sok esetben nassolásra. Törekedjünk rá, hogy tévénézés helyett válasszunk nagyobb mozgással járó szabadidős elfoglaltságokat, hiszen a mozgásszegény életmód nem tesz jót az egészségi állapotunknak hosszú távon. Mivel sok időt töltünk a nappaliban, igen fontos, hogy ez legyen a legvilágosabb helyiségünk, amelybe télen is jut némi napfény. A leghidegebb évszakban kedélyállapotunkra is jótékonyan hat a fény, és jó, ha a lakásba is sok jut belőle.

A fürdőszobában a megfelelő szellőzés biztosításáról szükséges gondoskodunk, ez megoldott, ha van ablak a helyiségen, de ha nincs, akkor ezt meg kell oldanunk. Ellenkező esetben a folyamatos pára dohossághoz, majd penészedéshez vezethet, ez pedig igen káros az egészségünkre nézve. A penész okozhat orr- és torokirritációt, allergiát és súlyosabb esetekben asztmát is, jobb ezt elkerülnünk.

Érdemes még szólnunk a beltéri légszennyezettségről, amely jelenség sokszor nem is tudjuk, hogy létezik. Pedig sok esetben előfordul, hogy a lakásunk levegője szennyezettebb, mint a kültéri levegő. Ez köszönhető a bútorokból áradó ragasztók oldószereiből kipárolgó vegyszereknek, falfestékeknek, a szőnyegekből származó műanyagszemcséknek és még sok minden másnak, amire nem is gondolunk. Rendszeres szellőztetéssel elkerülhető a beltéri levegő szennyezettsége, ám figyeljünk oda rá, milyen időben tárjuk ki az ablakot, főleg télen! A téli fűtési szezonban ugyanis nehéz úgy szellőztetni, hogy tiszta levegő kerüljön a lakásunkba…

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!