A lakberendezés sokak számára jelenthet örömet, hiszen ilyenkor lesz igazán miénk a lakás, ekkor kapunk lehetőséget arra, hogy egyedivé varázsoljuk otthonunkat és saját stílusunknak megfelelően rendezzük be. Azonban mielőtt még hazavitetnénk az új, modern konyhabútort vagy zuhanyzót, érdemes eldöntenünk, hogy milyen trendi burkolatot szeretnénk a földre, illetve a falra helyezni a lakás különböző pontjain. Valójában nemcsak a berendezéssel fejezhetjük ki egyéni ízlésünket, hiszen a burkolatoknak számos fajtája van, ráadásul mindezek számtalan színárnyalatban és mintával kaphatóak.
Az, hogy milyen színeket használunk, a burkoláshoz nagymértékben függ a személyes preferenciánktól, valamint – lássuk be – az éppen aktuális trendtől is. Egyre több magazinban találunk olyan képeket, amelyeken a csempék és padlóburkolatok igencsak éles, extrém színekben pompáznak, azonban jó, ha kétszer is meggondoljuk, milyen árnyalatokat választunk.
Egy tűzpiros konyha talán elméletileg érdekes lehet, sőt, első látásra akár még esztétikusnak is mondható, azonban vegyük figyelembe azt is, hogy a burkolás költséges és időigényes munka, amelyet aránylag ritkán csináltatunk újra, tehát válasszunk olyan színt, amelyről úgy gondoljuk, hogy néhány év elteltével sem fog irritálni minket. Továbbá fontos megjegyezni, hogy, bár a magazinok hasábjain többnyire szakemberek mondják el a véleményüket a legújabb trendekről, ettől függetlenül gyakran az extrém, szenzációs megoldásokra fektetik a hangsúlyt a praktikum helyett.
Mindenekelőtt, talán érdemes tisztázni néhány alapfogalmat. Nézzük például mi a különbség a csempe és a járólap között. Az egyik legfontosabb eltérés, hogy bár csempével is lehet földet burkolni, terhelhetőség szempontjából sokkal kevésbé előnyös, mint a járólap, hiszen a csempét eredetileg falak burkolására használták.
Ha tehát földburkolásról van szó, akkor jóval előnyösebb járólapokat alkalmazni, amelyek eleve strapabíróbbak, hiszen a készítők gyártásukkor nem csak az esztétikára figyelnek oda, hanem azt is figyelembe veszik, hogy ennek a típusú burkolatnak el kell bírnia az emberi léptek, valamint a bútorok súlyát nap, mint nap. Vannak azonban, akik mégis inkább ragaszkodnak a csempével való burkoláshoz, a jó hír számukra, hogy az utóbbi években egyre több kivitelező cég kezdett el foglalkozni olyan kerámia csempék gyártásával, amelyek sokkal nagyobb terhelést is kibírnak, mint az elődeik.
Ami a mintákat illeti, nem árt, ha a „kevesebb néha több” elvét alkalmazzuk. A boltok óriási kínálatokkal várják a vásárlóikat, így kétségtelen, hogy nem könnyű kiválasztani azt az egy-kettőt, amelyik igazán elnyeri a tetszésünket, azonban óvakodjunk attól, hogy túl sok, egymástól teljesen eltérő színt és mintát halmozzunk fel, az összhatás ugyanis ellenkező esetben igencsak zavaró és átláthatatlan lehet.
Az egymástól távolabb lévő, vagy legalább egy ajtóval elválasztott helyiségek esetében természetesen alkalmazhatunk más-más árnyalatokat, ha azonban példának okáért egy olyan szobáról van szó, amelyik egybenyílik a konyhával, akkor érdemes mindkét helyiségben ugyanazt a burkolást alkalmazni típus, szín és minta szempontjából is.
Ami a csempék és járólapok méretét illeti, már régóta nincsenek erre vonatkozó konkrét szabályok. Egy időben sok hozzáértő hangoztatta, hogy a kisebb helyiség esetében semmiképp se használjuk nagyobb méretű burkolatot, mert emiatt a tér optikailag tovább szűkül.
Ez azonban nem teljesen igaz, ha az ízlésünknek jobban megfelelnek a nagyobb lapok, akkor ne alkalmazzunk apró járólapokat, a megfelelő színek használatával ugyanis elérhetjük, hogy a szerényebb méretű fürdőszobánk nagyobbnak tűnjön, bármilyen méretű burkolólapokat is használunk.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: