A címbeli felszólítás természetesen nem egy mindennapi tevékenységet takar, elsősorban azoknak szól, akik a közeljövőben tetőcserére kényszerülnek.
Számukra gyűjtöttük össze azokat az információkat, amelyek a tetőcsere kapcsán hasznosak lehetnek, és amelyeket érdemes átgondolni, mielőtt belevágunk.
A tető általában egyidős a házzal, annak falazatával, ám mivel szerkezete fából van, így az hamarabb tönkremehet vagy az is előfordulhat, hogy valamilyen megrongálódás következtében válik elkerülhetetlenné egy tetőcsere. Az idő előtti elhasználódásban több minden játszhat szerepet. Ezek egyike a beázás, emiatt az idő előtti korhadás, de ok lehet a nagy vihar, szél vagy eső okozta károk, vagy gombásodás, rovarkárok is. Bármi is legyen az indok, van néhány teendőnk, mielőtt belevágunk.
Hatósági engedélyezés
Először is tudnunk kell, hogy a tető elbontásához és az új tető megépítéséhez is bontási illetve építési engedély szükséges, hiszen ezzel megváltozhat az egész ház homlokzata, a tető hajlásszöge, stb. Emiatt érdemes bemenni a helyi önkormányzati építési hatósághoz, és ott tájékozódni a szükséges dokumentumokról.
Az engedélyek beszerzése előtt nem láthatunk hozzá a munkálatokhoz, így a hatóságok átfutási idejét, az engedélyeztetés időtartamát is célszerű bekalkulálnunk a tervezett időkeretbe.
A kivitelezés és a felmerülő problémák
Ha minden engedély a rendelkezésünkre áll, akkor nekiláthatunk a bontásnak, majd az építésnek. A bontás általában egyszerűbb feladat, hiszen ahhoz nem minden esetben szükséges a szaktudás, ám az új tető ácsolásához mindenképp vegyük igénybe a szakemberek (ács) segítségét. A bontás során felmerülhet néhány nem várt probléma, amivel jó, ha előzetesen kalkulálunk. Előfordulhat, hogy a tető megbontásakor darázsfészekre bukkanunk, ez majdnem minden esetben felmerül, főleg azoknál a házaknál, amelyeknek nem sűrűn használták a padlását.
A darázsirtást bízzuk profi szakemberekre, nehogy pórul járjunk, és a tetőfelújítás hátralévő részét a kórházban töltsük! A darazsak nagyon veszélyesek lehetnek, főleg ha sokan vannak, és ha veszélyben érzik magukat, vagy a fészküket. A rovarirtók szakértők a témában, így profin nyúlnak a fészekhez és irtják ki a darazsakat, érdemes a feladatot rájuk bízni.
A padlásnak persze más lakói is lehetnek, például ragadozók, amelyek szeretik a háborítatlan nyugodt helyeket, ahol megbújhatnak és ahonnan éjszakai portyázásukra indulhatnak (például nyest, görény, bagoly). Ezekkel nincs sok teendőnk, hiszen a helyüket háborgatva elpártolnak a tetőről, az új tetőt illetve padlásteret pedig vélhetően már nem fogják tudni belakni. Ugyanez a helyzet a megbúvó denevérekkel is, ha megbolygatjuk a helyüket, ők is továbbállnak majd. (tovább…)
Legutóbbi hozzászólások