Lakásfelújítás, lakberendezés

Telepítsünk napelemet!

Hazánkban is egyre népszerűbbek a napelemes rendszerek, ami nem véletlen, hiszen egyre elérhetőbb áron kínálják az olcsó (ingyenes) villamos energiát. A rendszer kiépítése néhány éven belül megtérül, ám nem mindegy, milyet és hová telepítünk. Körbejárjuk a témát.

Öt évvel ezelőtt Magyarországon kb. 1.000 kiépített napelem-rendszer működött, azóta számuk jelentősen megszaporodott. Az intézményeken kívül a lakosság is egyre jobban felismerte, hogy a drága hálózati villamos energiát célszerű kiváltani olcsóbb, alternatív energiaforrásokkal, így, mivel hazánkban sok a napsütés órák száma, kézenfekvő megoldást jelentenek a napelemek. A napelemekre való átállás ugyan megkövetel némi beruházást, ám ennek megtérülési ideje töredéke a hasznos élettartamuknak.

Napelem-típusok

Jelenleg többféle napelem-típus közül választhatunk, a leggyakrabban alkalmazott a monokristályos, polikristályos, amorf és vékonyfilm-rétegű napelemek. A legnagyobb mennyiségű energiát a kristályos napelemekkel állíthatjuk elő, így érdemes ezek közül választanunk. Legolcsóbbak az amorf napelemek, ám ezek hatásfoka is alacsonyabb, mint a kicsit magasabb árfekvésű kristályos napelemeké, ám ez utóbbiak jóval hatékonyabbak is. A mono- és polikristályos napelemek emellett könnyen szerelhetők, időjárásállók és tisztításuk is egyszerűbb. A folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően természetesen más típusú rendszereket is kifejlesztettek, de a gyakorlatban jelenleg ezek a legelterjedtebbek.

Érdemes még említést tenni a szigetüzemű napelemes rendszerekről, melyeket abban az esetben telepítenek, ha nincs a közelben hálózatos villamos energia, vagy arra csak nagy költségek árán lehetne csak csatlakozni, tipikusan ilyenek a tanyák vagy a külterületen álló házak, gazdasági épületek. Fontos tudni, hogy mivel ebben az esetben nincs a hálózattal kapcsolata a rendszernek, csak annyi energiát tudunk felhasználni, amennyit a napelemek megtermelnek. A megtermelt energiát akkumulátorok segítségével tárolják. (Akit bővebben érdekelnek a szigetüzemű napelemes rendszerek, azok itt tudnak tájékozódni). (tovább…)

Napenergia - Cikkajánló

Napenergia Magyarországon.

Napelem

Forrás: alfalink.hu

Mi hozta létre a napenergia iránt az igényt, és Magyarország számára a valós lehetőséget a napenergia használata?

Pár évtizeddel ezelőtt még senki nem gondolta volna, hogy az energia előállítása, felhasználása és megőrzése ilyen mértékben befolyásolhatja életünket.
Az első nagyobb pofon a világnak az olajár robbanás volt, ami megmutatta, hogy ami eddig olcsó volt, az nagyon drága is tud lenni. Ennek automatikus következménye volt, hogy a többi energiaforrás felé fordult az emberiség, és Magyarország is ekkor állt rá a földgázra.

Ha viszont valami iránt ilyen hirtelen ilyen nagy lesz az érdeklődés, akkor természetesen áremelés a válasz. Erre már csak rátett egy lapáttal az, hogy rájött a világ, ezek az energiaforrások nem végtelenek. Amiből pedig kevés van, vagy nehéz kitermelni, az ismét automatikusan drágul. Ez a folyamat az összes hagyományos energiaforrásunkat elérte, és lassan úgy tűnt, a világ egy új nyugalmi helyzetbe kerül, ami hasonló az előzőhöz, csak éppen drága az energia.

Azok az országok, melyekben nincs hagyományos energiaforrás (szén, olaj, gáz), ekkor tisztán gazdasági okokból elkezdtek alternatív megoldások után nézni. A lehetőségek a következők voltak: nap, víz, szél, geotermikous és bio (gáz, massza). Miután ezek közül több ismét hely és adottságfüggő, emiatt több irányba indultak el a kutatások.

Tovább >>

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!