Lakásfelújítás, lakberendezés

A lakásfelújítás célja

lakasfelujitasMi a lakásfelújítás célja?

A lakásfelújítás tervezésekor fontos, hogy pontosan meghatározzuk, milyen legyen a felújított lakás, milyen feltételeknek kell megfelelnie. Ez talán furcsán hangzik, hiszen a felújítás gondolata azért merül fel, mert a jelenlegi állapotok nem megfelelőek számunkra. A célunk tehát az, hogy ezen változtassunk. Mégis érdemes ezt a témát egy kicsit tovább boncolgatni. Az egyik cél lehet az új, a nekünk tetsző lakás dizájn kialakítása. A másik cél, ami nem kevésbé fontos, hogy a felújított otthonunk hosszú távon biztonságosan és energiatakarékosan használható, működtethető legyen.

A lakásdizájn.

A lakásbelső dizájnt meghatározzák a burkolatok, a falak színe, mintája, a nyílászárók, a bútorok típusa, és a különböző lakberendezési ötletek a világítástól a lakás felszerelési tárgyakig. A dizájn meghatározása általában nem a lakásfelújítás kivitelező feladata. Ez a feladat a tulajdonosra hárul. Igaz egyre gyakrabban bízunk meg egy profi szakembert, belsőépítészt, vagy lakberendezőt a tervezésre, de a végső döntés mindig a lakás tulajdonosáé.

A lakásbelső kialakításának költségeit nagyobb részben a burkoló anyagok, bútorok, nyílászárók, lakás felszerelési tárgyak költsége teszi ki. A kivitelezési költség, munkadíj itt kisebb részt képvisel. Itt említeném meg, mennyire fontos a megfelelő kivitelező kiválasztása. Hiába vásároljuk meg a különleges burkolatokat, nyílászárókat, ha nem szakszerűen kerülnek beépítésre.

A biztonságos és energiatakarékos lakás.

Itt következnek azok a tételek, amelyek nem látszanak, nincs hatásuk a dizájnra, de mégis nagyon sokba kerülnek.
Az energiatakarékos lakáshoz hozzátartoznak a jó hőszigetelési képességgel rendelkező nyílászárók és a korszerű, szabályozható fűrési rendszer. A korszerű, jó hőszigeteléssel rendelkező ablakok szinte ugyanúgy néznek ki, mint a szerényebb tulajdonságokkal rendelkező társaik, de lényegesen drágábbak. Az energiatakarékos fűtés rendszer alkotóelemei is szinte ugyanazok, mint a fűtési rendszereké általában, de a modernebb rendszerek és azok kivitelezése nagyobb költségeket képviselnek.
A magasabb műszaki tartalommal bíró víz és villamos hálózat biztonságosabbá teszi a használatot, de a kivitelezés költsége nagyobb.

A lakásfelújítás tervezésekor e célok és persze az anyagi lehetőségeink összehangolásával kell meghatároznunk melyik szempontot milyen súllyal, vesszük figyelembe. A célok pontosításakor sajnos nem kevés kompromisszumra kényszerülünk.

A lakásfelújítás és a rezsicsökkentés

Számtalan helyen olvasni a lakásfelújításról, mint rezsicsökkentés eszközéről.

Forrás: Lakásfelújítás Budapesten

lakasfelujitasDe hogyan hat egy teljes lakásfelújítás a rezsire?

Nyílászárók cseréje

Ehhez nem szükséges különösebb magyarázat, hiszen az új ablakoknak sokkal jobb a hőszigetelő képessége, és ez a fűtési költségeken mindenképp meglátszik. Azonban ne feledkezzünk meg a bejárati ajtó hőszigeteléséről sem.

Homlokzati hőszigetelés

A homlokzat felújítása sajnos csak a családi házak esetében kapcsolódhat a lakásfelújításhoz. Társasházi lakások esetében a külső hőszigetelést a társasháznak közösen kell megoldania.

Vízszerelés

Méltatlanul szorult a vízszerelés a háttérbe, mint rezsicsökkentő tényező. A lakás vízvezetékeinek cseréje, felújítása után hosszú időre megoldódik a vízszivárgások, csőtörések problémája. De a vízfogyasztásunkat igazából az új, a víztakarékos csapok felszerelése, illetve szakszerűen kialakított meleg víz hálózat fogja csökkenteni. Ha nem kell percekig várnunk, amíg odaér a meleg víz.

Fűtésszerelés

A felújított fűtési rendszer rezsicsökkentő hatását szintén nem kell külön magyarázni. Azért ne feledkezzünk meg az alternatív energiák és a modern energiatakarékos kazán mellett korszerű fűtésszabályozásról sem. Igyekezzünk a lakás minél több helyiségében külön szabályozni a fűtést.

Villanyszerelés

A korszerű elektromos hálózatnak is van hatása a villanyszámlára, de az energiatakarékos fényforrások, a háztartási gépek jelentik a nagyobb megtakarítást. A lakásfelújítás végén általában jobban áldozunk az ilyesmire.

Mindent összegezve kijelenthetjük, hogy egy teljes lakásfelújításnak igenis van rezsicsökkentő hatása.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!